Kui me vaatame inimesi enda ümber, näeme, et me ei ole igas mõttes ühesugused. Standard või keskmine inimene on statistiline abstraktsioon, mida tegelikult ei eksisteeri. Igaüks meist erineb teistest mitmel viisil, nii füüsiliselt kui ka vaimselt. Igal inimesel on individuaalne konstitutsioon, mis erineb iga teise inimese omast. Inimeste kujud ja proportsioonid, temperament ja iseloom on lõpmatult erinevad ning neid erinevusi tuleb tervise kaalumisel arvesse võtta.

Et leida elus õnne ja heaolu, peame tundma oma iseloomu. Ja kui me tahame harmoonilisi suhteid, peame mõistma teiste inimeste iseloomu. Toit, mis on ühele inimesele hea, ei pruugi teisele inimesele olla nii maitsev. Näiteks võib üks inimene olla hulluks läinud vürtside järele, samas kui teisele, isegi talle väga sarnasele inimesele, need ei pruugi meeldida. Samamoodi võivad psühholoogilised seisundid, mis on ühele inimesele soodsad, teisele inimesele olla vastuvõetamatud. Ühe inimese konkurentsivõimelisus soodustab suuri saavutusi, samas kui teise inimese konkurentsivõimelisus pärsib ja viib ebaõnnestumiseni. Oma konstitutsiooni mittemõistmine viib haigusteni. Tavapärased ravimeetodid ei võta arvesse individuaalseid omadusi ja ei ole seetõttu nii tõhusad, kui nad võiksid olla. Ayurveda seevastu tunnustab ja võtab arvesse erinevaid konstitutsioonitüüpe. See aitab meil selgelt mõista inimeste mitmekesisust ning tuvastada oma isiklikke võimeid ja isiksuseomadusi.

Ajurvediniai žmonių konstitucijų tipai

Konstitutsiooni põhitüübid vastavad kolmele bioloogilisele printsiibile, nn doshas, mis on põhijõud, mis kujundavad füüsilist eksistentsi tasandit. Sanskriti keeles nimetatakse neid jõude "vata", "pitta" ja "kapha". Oma tegevuse poolest keha ja vaimu süsteemis vastavad nad viiest põhielemendist kolmele: õhk, tuli ja vesi. Enamik Ayurveda-raamatuid keskendub nende kolme tüübi füüsilistele ilmingutele. Meie aga keskendume nende vaimsetele ilmingutele. Kuid kõigepealt selgitame välja, mis on vata, pitta ja kapha ja kuidas nad toimivad.

Vata - õhk

Õhu bioloogilist päritolu nimetatakse "vata", mis tähendab sõna-sõnalt "seda, mis puhub", st tuult. Vata täiendavaks elemendiks on eeter (mida nimetatakse ka ruumiks), väli, milles tuul liigub. Kohad, kuhu vata koguneb, on peaõõnsused, liigesed ja luud. Vata kontrollib liikumist ja vastutab kõigi tahtlike ja tahtmatute impulsside vallandumise eest. See toimib peamiselt aju ja närvisüsteemi kaudu. Seedetraktis on vata seotud soolestiku alumise osaga, eriti jämesoolega, kus ladustatakse ja kõrvaldatakse gaase (õhku). Vataga seotud meeled on puudutus ja kuulmine, mis vastavad elementidele õhk ja eeter. Vata on jõud, mis juhib ja juhib teisi elemente, kuna elu ise on tuletatud õhust. See annab agiilsuse, kohanemisvõime ja tegutsemise kerguse. Selle jõud elavdab meid, andes meile entusiasmi ja ülevoolavuse tunde. Vata kontrollib psüühikavälja põhilist vastuvõtlikkust ja liikuvust. See annab energiat kõigile psüühika funktsioonidele, alates meelte tajumisest kuni alateadvuse toimimiseni. See annab psüühilise vastuse välistele ja sisemistele stiimulitele. Vata'ga seotud peamised emotsionaalsed häired on hirm ja ärevus. Need sümptomid tekivad siis, kui tunneme, et meie elujõud on ohus.

Pitta - tuli

Tule bioloogilist päritolu nimetatakse "pitta", mis tähendab "see, mis töötleb toitu". Tuli ei saa esineda otse kehas, kuid on olemas kuumades vedelikes nagu veri ja seedemahlad. Seetõttu on pitta täiendavaks elemendiks vesi. Pitta kontrollib ümberkujundamisprotsesse kehas ja meeles, st tarbimist ja assimileerimist kõigil tasanditel, alates toidust kuni ideedeni. Valdavaks piirkonnaks on seedetrakt, eriti peensool ja maks, mis on organid, kus seedetuli on aktiivne. Pitta esineb ka veres ja on seotud nägemisega, mis vastab tule elemendile. See dosha vastutab soojuse ja valguse eest kõikidel tasanditel, alates meelte tajumisest kuni rakkude ainevahetuseni. Mentaalses valdkonnas juhib pitta mõistust, intellekti ja mõistmist - meele valgustavat võimet. See võimaldab meil tajuda, kujundada arvamusi ja teha järeldusi. Pittaga seotud peamine emotsionaalne häire on viha, tule emotsionaalsus, mis äratab meid ning aitab ja kaitseb meid väliste rünnakute eest.

Kapha - vesi

Bioloogilist päritolu vett nimetatakse kapha, mis tähendab sõna-sõnalt "see, mis hoiab, hoiab vormi". Maa on kapha lisaelement. See moodustab piirid, mille sees vesi elab (membraanid, nahk ja limaskestad). Kapha reguleerib vormi ja ainet ning vastutab kaalu, ühtekuuluvuse ja stabiilsuse eest. See on vedel lahus, sisemine ookean, milles teised kaks doshat liiguvad. Kapha moodustab keha põhiaine. See tagab vajaliku määrimise ja sekretsiooni, pehmendab närve, meelt ja meelte tajumist. Kapha domineerib keha ülemises osas - maos, kopsudes ja peas, st seal, kus koguneb lima. See dosha on seotud maitse- ja lõhnatundega, mis vastavad vee ja maa elementidele. Kapha reguleerib meeli, emotsioone ja meele võimet hoida kinni teatud vormidest. See annab rahu ja stabiilsust, kuid võib pärssida kasvu ja arengut. Peamised kaphaga seotud emotsionaalsed puudused on iha ja kiindumus. Need tekivad siis, kui mõistus viibib liiga kaua teatud objektidel, mis võivad muutuda hingele raskeks koormaks.